Bezpieczeństwo na wakacjach - wypadki się zdarzają ...

Bezpieczeństwo na wakacjach - wypadki się zdarzają ...

Białostocka Akademia Rodziny zaprasza do przeczytania artykułu „Bezpieczeństwo na wakacjach – wypadki się zdarzają, pomyśl o nich zawczasu”, którego autorem jest Pan Robert Ćwikowski.

mgr Robert Ćwikowski - pedagog, terapeuta dzieci i młodzieży, specjalista psychoterapii uzależnień i terapeuta behawioralny w procesie certyfikacji. Uzyskał uprawnienia mediatora, trenera oraz specjalisty przeciwdziałania przestępczości nieletnich. Doświadczenie zdobył pracując w instytucjach specjalizujących się w udzielaniu pomocy w zakresie bezpieczeństwa, pomocy psychiatrycznej i psychologiczno-pedagogicznej


BEZPIECZEŃSTWO NA WAKACJACH – WYPADKI SIĘ ZDARZAJĄ, POMYŚL O NICH ZAWCZASU


Istnieje takie powiedzenie „Mądry Polak po szkodzie”. Czyli ludzie uświadamiają sobie po fakcie, że zaistniałemu złu można było zapobiec, albo inne powiedzenie „nic nie dzieje się bez przyczyny”. To ciekawe powiedzenie, które skłania do refleksji a wiele osób
w ogóle tego nie robi. Zdarza się, że czasami ludzie czując radość podejmują działania, które powodują ich nieszczęście i frustracje lub też nie podejmują działań, które mogłyby nie doprowadzić do nieszczęścia a na pewno ograniczyć jego pojawienie się. Warto zatem
w okresie planowanego wypoczynku wakacyjnego usiąść wspólnie z całą rodziną i przeanalizować sposoby oraz ustalić zasady spędzenia wolnego czasu. W miejscu, które da spokój i radość i nie będzie to ani komisariat Policji a tym bardziej szpital.

Kiedy zatrzymujemy się na chwilę, aby pomyśleć o tych powiedzeniach, przychodzą do głowy różne myśli. Jednak jedno słowo pojawia się częściej a jest to ochrona.

Słowo ochrona, ma wiele znaczeń. Jest to działanie polegające na ochronie kogoś lub czegoś. Czynność, która zapobiega obrażeniom lub środek prawny mający na celu ochronę swobód i praw obywatelskich. W okresie wakacyjnym, ochrona kogoś lub czegoś przed krzywdą lub szkodą może mieć fundamentalne znaczenie. Jeśli spojrzymy na powiedzenie, że „nic nie dzieje się bez przyczyny”, to jak to jest że się dzieje? Krótko mówiąc, zawsze można tą przyczynę ograniczyć a w najlepszym przypadku wyeliminować, aby okres wakacyjny spędzany z najbliższymi był bezpieczny.

Wakacje z dziećmi w mieście

W okresie wakacyjnym dzieje się tak, że dużo czasu rodzice chcą spędzić ze swoimi dziećmi. Czasami ten czas spędzany jest w miejscach gdzie znajdują się znaczne ilości osób i zdarza sie, że dziecko może przypadkowo oddzielić się od rodzica. Warto pomóc sobie w takich sytuacjach przygotowując się na taką przykrą ewentualność. Wybierając się z dzieckiem w takie miejsce warto ubrać je w jasne ubrania, aby można je było łatwo zobaczyć. Jeśli rodzic wychodzi z małym dzieckiem warto rozważyć użycie specjalnej uprzęży, zwłaszcza wtedy gdy dziecko ma tendencję do ucieczki. Jest wiele dostępnych uprzęży dla maluchów zaprojektowano tak, aby wyglądały jak ogon lwa lub podobny ładny dodatek, dzięki czemu maluch może nosić uprząż jak kostium.

Należy pamiętać, aby nie pozwalać małym dzieciom samodzielnie korzystać z toalety i należy poczekać na zewnątrz, gdy z toalety korzystają starsze dzieci. Publiczne toalety to miejsca, w których mogą przebywać osoby molestujące dzieci.

Ważne jest też, aby ustalić z dzieckiem zasady w momencie gdy dziecko straci z oczu rodzica. Należy powiedzieć mu, aby w takiej sytuacji zbliżyło się do umundurowanej osoby, która pomoże mu znaleźć rodzica, a jeśli takiej osoby nie ma w zasięgu wzroku dziecka, niech podejdzie do kobiety. Chociaż jest to podejście kontrowersyjne to jednak, potencjalni molestujący dzieci są częściej mężczyznami niż kobietami. Należy również powiedzieć dziecku, żeby w sytuacji zgubienia się wykrzykiwało imiona rodziców, a nie tylko mamo! czy tato! Jest wówczas łatwiej zidentyfikować własne dziecko, zwłaszcza wtedy gdy wokoło słychać mnogość „mamusiów i tatusiów”.

Podróże wakacyjne i dzieci

Dla wielu rodzin wakacje to czas przemieszczania się. Niezależnie od tego, czy chodzi o wyjazd nad morze, w góry, do babci, czy specjalne inne miejsce na wakacje. Oznacza to większe ryzyko niebezpieczeństwa na drogach, ze względu na natężenie ruchu. Warto zadbać o siebie i swoją rodzinę poprzez starannie zaplanowaną podróż. Przede wszystkim nie można prowadzić samochodu, gdy jest się zmęczonym. Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić swój pojazd, czy jest właściwe ciśnienie w oponach, płyny silnikowe, światła i hamulce. W razie wątpliwości należy udać się samochodem do mechanika przed wyruszeniem w podróż. Dobrze zaplanowana podróż niekoniecznie wymaga najszybszej trasy, ale najbezpieczniejszej. Warto postarać się, aby robić przerwę co najmniej co dwie godziny podczas długiej podróży. Zadbać o to, aby dzieci nie nudziły się w aucie, nie marudziły i przez to nie wywoływały nieprzyjemnych emocji prowadzącego auto. Warto w związku tym przygotować dzieciom przekąski, urządzenia za pomocą, których będą mogły oglądać filmy. Obowiązkowo należy pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i sprawdzaniu, czy dzieci są zapięte lub bezpieczne w fotelikach samochodowych.

Dom podczas nieobecności

Podczas nieobecności warto przedsięwziąć różne czynności, które spowodują, że pozostawiony dom będzie bezpieczny. Niestety sezon wakacyjny jest również głównym okresem włamań, ponieważ złodzieje zauważają, że domy wydają się niezamieszkane w tym czasie. Warto zastosować takie sposoby, które zmylą potencjalnego włamywacza i zabezpieczyć dom tak jakby wyglądał na cały czas zamieszkały. Można użyć do tego specjalnych timerów lub urządzeń do wyłączania i włączania światła oraz utrzymywania niskiego poziomu głośności radia lub telewizora. Warto poprosić sąsiada, aby odebrał pocztę ze skrzynki. Jeśli rodzina posiada drugi samochód, czasami pozostawienie go na podjeździe, może sprawiać wrażenie, że ktoś jest w domu. Należy zwrócić szczególną uwagę na umieszczanie informacji o wyjeździe na portalach społecznościowych. Umieszczanie informacji o pobycie wakacyjnym na portalach społecznościowych w czasie rzeczywistym, może dodać odwagi potencjalnym włamywaczom. Jeżeli pojawia się potrzeba podzielenia się informacjami o pobycie na urlopie warto takie informacje umieścić już po powrocie do domu.

W ogrodzie

Jeżeli rodzice decydują się na wyjazd w miejsce gdzie jest ogród, las, park warto pamiętać, że niewielki basen może być bardzo niebezpieczny dla małych dzieci. Niemowlęta i małe dzieci mogą utonąć w zaledwie 5 cm wodzie, dlatego niezbędny jest nadzór rodzica choćby podczas zabawy dziecka w brodziku. Bardzo dobrym pomysłem jest wyrobienie w sobie zwyczaju opróżniania brodzików, kiedy małe dzieci już się w nich nie bawią.

Warto również pomyśleć o najbliższej okolicy, chociażby sąsiadach, którzy mają nawet niewielkie zbiorniki na własnych posesjach. Ważne jest, aby ustalić z sąsiadami formę zabezpieczenia tych zbiorników ponieważ małe dzieci podczas nieuwagi rodzica mogą chcieć z nich skorzystać.

Trampoliny i inne atrakcje

Z reguły należy zezwalać tylko jednej osobie korzystać jednocześnie z trampoliny. Zdecydowana większość wypadków zdarza się, gdy z trampoliny korzysta dwie lub więcej osób jednocześnie. I ogólnie rzecz biorąc, to lżejsza osoba (np. dziecko) zostanie najbardziej poraniona. Chociaż może się to wydawać dobrą zabawą, dorośli nie powinni w żadnym wypadku dołączać do swoich dzieci na trampolinie, tym bardziej gdy są pod wpływem alkoholu.

Niebezpieczne rośliny

Należy naucz dzieci, aby nigdy nie jadły roślin ani jagód, które znajdą na wsi, w lesie a nawet czasami w ogrodzie bez konsultacji z dorosłymi. Połknięcie szkodliwej substancji może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku.
Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować.

Nie zawsze da się uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem. Jeśli doszło do zatrucia należy otworzyć dziecku buzię. Wyciągnąć palcami to, co w niej zostało. Jeżeli substancja została połknięta warto ustalić co to było, można poprosić dziecko aby pokazało, z której rośliny czy krzaczka zjadło owoc. Tą informację należy przekazać lekarzowi. Dzwonimy na pogotowie. Nie należy czekać na wystąpienie niepokojących objawów, należy zrobić to natychmiast. Zwłaszcza wtedy gdy dziecko zaczyna się ślinić albo boli je brzuch, wymiotuje itd.

Oprócz niebezpiecznych roślin, zagrożeniem są też narzędzia ogrodowe, które należy umieścić w szopie lub innym bezpiecznym miejscu. W takim bezpiecznym miejscu również należy umieścić chemikalia, takie jak płyny chwastobójcze, nawozy itp. Bardzo niebezpieczne jest przechowywanie takich substancji w słoikach czy butelkach po napojach. Jeżeli rodzice z dziećmi decydują się na odpoczynek w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach czy ośrodkach wczasowych warto po przyjeździe poświęcić kilkanaście minut na sprawdzenie miejsca pobytu właśnie pod kątem.

Nad wodą

Niestety co roku zdarzają się utonięcia, których można uniknąć. Zagrożone są nie tylko małe dzieci ale również starsze dzieci i nastolatki, które potrafią pływać. Analiza danych wyraźnie wskazuje, że utonięcie następuje podczas pływania czyli spotyka to osoby z umiejętnością pływania. Nie należy tracić czujności nawet wtedy gdy na basenie lub przy plaży jest ratownik. Przepisy są różne, ratownicy mogą mieć inne obowiązki. Nie należy zakładać, że w momencie kłopotów dziecko zacznie krzyczeć niestety utonięcie odbywa się w ciszy.

Rozmowa na temat zorganizowania udanych i bezpiecznych wakacji nie powinna rodzicom nastręczać trudności, o tyle poruszając temat wakacyjnych niebezpieczeństw, należy robić to w przemyślany sposób. Celem rodziców powinno być przekazanie jak najwięcej przydatnej w praktyce wiedzy bez straszenia i popadania w przesadę, to bowiem może spowodować, że dzieci albo odrzucą przekaz jako mało wiarygodny („przesadzają”), albo przeciwnie – zaczną czuć zbyt nasilony lęk (ten problem dotyczy zwłaszcza dzieci z predyspozycjami w kierunku zaburzeń lękowych). I choć lęk, może powstrzymywać przed podejmowaniem ryzykiem, jest zasadniczo bardzo niekorzystny dla rozwoju dzieci i młodzieży – m.in. utrudnia naukę nowych rzeczy i powstrzymuje przed ich próbowaniem, przed eksploracją otoczenia.

Wartościowy przekaz może mieć treść: „Wakacje są ważne i wspaniałe, każdy ma prawo i powinien się nimi cieszyć, trzeba jednak pamiętać, że w ich trakcie mogą się przytrafić przykre rzeczy, i należy starać się tak bawić i wypoczywać, aby tych rzeczy uniknąć”.

autor: Białostocka Akademia Rodziny

facebook